DOYDU, AMACIMIZ DAVAMIZA OMUZ VERMEK

9.10.2014 08:57:37

Avukat Hasan DOYDU - DOYDU Hukuk Bürosu / DOYDU, AMACIMIZ DAVAMIZA OMUZ VERMEK
Önceki Sayfa
DOYDU, AMACIMIZ DAVAMIZA OMUZ VERMEK

Kurucu Yazarı Rüştü Aydın ve Haber Müdürü Fatma Aydın, Avukat Hasan Doydu’yu hukuk bürosunda ziyaret ettiler. 24. Dönem MHP Mersin Milletvekili Aday Adayı olarak o dönemde çalışmalarda bulunan Av. Hasan Doydu ile yine aday adaylığı, siyasi gündem ve ülke

Doydu: Amacımız Partimize

Davamıza Omuz Vermek

 

Gazetemiz Kurucu Yazarı Rüştü Aydın ve Haber Müdürü Fatma Aydın, Avukat Hasan Doydu’yu hukuk bürosunda ziyaret ettiler. 24. Dönem MHP Mersin Milletvekili Aday Adayı olarak o dönemde çalışmalarda bulunan Av. Hasan Doydu ile yine aday adaylığı, siyasi gündem ve ülke meseleleri üzerine yapılan röportajda gazetemizin sorularına dobra dobra yanıtlar verdi. Doydu, “Yerel seçimlerde alınan oy yüzdesi ile MHP genel seçimlerde 4 milletvekili çıkarıyor. Ancak ben inanıyorum ki iyi bir çalışma ile en az 6 milletvekili çıkartabilir.”görüşünü dile getirdi.

İstikbal Gazetesi: 2011 Milletvekilli Genel Seçimlerinde MHP’den Milletvekili Aday Adayı olarak çalışmalar yaptınız. Amacınıza ulaştınız mı? Ve neden Milletvekilliğini düşünüyorsunuz?

 

AMACIMIZ PARTİMİZE DAVAMIZA OMUZ VERMEK

 

Av.Hasan Doydu: Milliyetçi muhafazakar bir aileden gelmiş olmamın etkiside olduğu gibi, icra ettiğimiz mesleğin özelliği gereği 2010 yılına kadar aktif siyaset içinde bulunmadım. Ancak belki de 2011 seçimlerinde yaşadığımız o olumsuz tabloyu öngörmüş olmanın da bir etkisi var bunda. Bizim aktif siyasete soyunma noktasında yaptığımız çalışma tamamen partimize, bu harekete bir omuz vermek, bize düşen vebali, üzerimizden atmak düşüncesi vardı. Siyasette çeşitli kulvarlar vardır. Ben bu memleketin sorunlarına ve genel siyasete kafa yorduğum için, ancak milletvekilli boyutunda, partime ve genel merkezime faydalı olabileceğimi düşündüğüm için böyle bir yola çıktım. Siyasete başka bir kulvarda da devam etmek istemiyorum. Çalışmalarımız o şekilde devam ediyor, eğer genel merkezimiz bizi takdir eder, tabanımız, seçmeniz teveccüh ederse yolumuza devam edeceğiz.

 

İstikbal Gazetesi: 2011 Genel seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz, sizin ve partinizin başarısı nedir? Seçmen ve tabanın beklentilerine cevap verildi mi?

ADAY ADAYI ÇOKLUĞUNDAN HİÇ KİMSE RAHATSIZ OLMAMALI

Av. Hasan Doydu: 2011 seçimleri aday adaylığı çalışmasına çok geç başladım. Ocak sonunda başladığımız aday adaylığı çalışması Nisan15’de listenin açıklandığını düşünürsek 2,5 aylık bir çalışma yaptım. Siyasette Hasan Doydu’nun “H”si yokken, 2,5 aylık çalışmamızla çok büyük bir ses getirdik. Partimize hizmet ettik. Ekibimizi oluşturduk, gezmediğimiz köy ve mahalle kalmadı. Herkesi bir araya getirdik. O süreçte çok geç bir çıkış yaptığım için, “taş yerinde ağırdır” misali daha çok memleketim Erdemli yöresinde seçim çalışması yaptım. O kısa zamanda kendi tabanımızın, eş dostumuzun ve akrabalarımızın bulunduğu bir yerde seçimlere ve partimize çalıştık. 2,5 aylık bir zamanda iyi çalışmalar yaptık, milletimizin bize olan teveccühünü net olarak gördük ancak, tabiî ki siyasette bir takım hesapların yapılmasından sonra böyle bir adaylığımızın olmasından dolayı değerlendirilmediğimizi düşünüyorum. Bir de, gerek Tarsus’ta gerek Erdemli’de çok fazla adayların olduğu görüntüsü verildi. Oysa aday adayların fazla olması bir parti için bir değerdir, bir kazançtır. Ben her zaman söylüyorum; ister yerel ister genel seçimlerde aday adaylarının çok olmasından dolayı hiç kimsenin rahatsız olmasına gerek yok. Herkes kendine güveniyorsa çıksın aday olsun bu parti için bir zenginliktir. Demekki her arkadaşımız seçimde başarılı olunacağına inanıyor olmalı ki bu partide aday olmak istiyor. MHP’nin güçlü olduğu Tarsus ve Erdemli ilçelerinde bu iki seçim bölgesinde aday adaylarının fazla olmasını maalesef bazıları bunu kötüye yorumlamış ve bu iki ilçe adaylarına da sıralamada yer verilmemiştir. Zaten seçimde de bu, sonuca etkili olmuştur. Ben inanıyorum ki, seçimden sonra yeniden bir liste yapılarak seçime girilse Tarsus’a ve Erdemli’ye ilk 4-5’te yer verilmiş olsaydı biz yine 4-5 milletvekili çıkartabilirdik. Ama tek sebebinin liste olduğunu söylemek doğru olmaz ama ancak bir çok etkenin içersinde sonuca etki edenlerden bir tanesidir.

 

İstikbal Gazetesi: 2011 yılından bu yana seçim süresince bu güne kadar geçen süre içerisinde siz siyasette ne gibi çalışmalar yaptınız?

2011’DEN BU YANA TABANIMIZI TOPARLAMAYA ÇALIŞTIM

Av. Hasan Doydu: 2011 seçimlerinde ki  tüm çalışmaların içerisinde bulunduk. Listede olmamamıza rağmen aday arkadaşlarımıza destek verdik. Seçim büroları açtık, adaymış gibi çalıştık. Ancak seçimin istenilen sonuçta olmaması üzerine partimize bir soğuk duş etkisi yarattı, neredeyse bir ölü toprağı serpildi. Ancak biz Temmuz ayında yeniden sahaya indik ve üzülmüş, üzgün yılmış, yılgın partililerimizi ayağa kaldırmak için çabaladık ve sahaya indik ve o şartlarda çok zordu. Tabanımızı toparlamaya çalıştık. Bu arada ilçe kongresi araya girdi. Ve bu çalışmalar bize, ilçe teşkilat başkanlığı adaylığı beklentisini getirdi. Adaylık çalışmaları yapan arkadaşlarımız varken, bizimde adayız diye ortaya çıkmamıza gerek yoktu. Gazetelere bile demeçler verdim “ben ilçe başkanlığını düşünmüyorum” diye, ancak değişiklik yönünde bir beklenti vardı. Mevcut başkana karşı aday olan arkadaşın seçime on gün kala çekilmesi üzerine biz de taşın altına elimizi soktuk ve aday olduk. Kongreye on gün kala 400 delegasyonun 200’üne ulaşabildik. 150 civarında delegasyonun oyunu aldık. Bizim amacımız orda bir değişikliğin olması yönündeki inisiyatif adına elimizi taşın altına sokmaktı. Bunu yaptık, pişmanda değilim. Bunu yaparken de ben seçim sonuçlarından duyduğum endişeden dolayı bu işe soyundum. Çünkü biz ilk üç için birbirimizle uğraşırken, ilk üçü çıkartamadık. Üç olsanız ne yazar. Yani milletvekilliği adayı olmuş bir insanın ilçe teşkilat başkanı olmaması gibi bir düşüncesi olamaz.

 

İstikbal Gazetesi: 30 Mart Yerel seçimlerinde 8 ilçe belediye başkanlığı ve Büyükşehir belediye başkanlığını MHP’li adaylar kazandı. Bu başarının Genel seçimlere yansıması nasıl olur?

ÖNEMLİ OLAN BAŞARININ DEVAM ETMESİ

Av. Hasan Doydu: Bir başarı vardır. Önemli olan bu başarının devam etmesidir. Ayakların yere basılması gerekir. Bu başarının üzerine çıkılması gerekiyor. Zaten Büyükşehir belediye başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz, sık sık bunu dile getiriyor, aldığımız oy budur karşıdaki oy budur farkındayız şeklinde.Son derece ayakları yere basan bir tespit yapmış bulunuyor ve her toplantılarda bunu dile getiriyor. Yerel seçimlerde alınan oy yüzdesi ile MHP genel seçimlerde 4 milletvekili çıkarıyor. Ancak ben inanıyorum ki iyi bir çalışma ile en az 6 milletvekili çıkartabilir.

Gerçekten seçim sonrasında ertesi güne çok farklı bir güne uyanabileceğimiz günler geliyor. Yeter ki inanalım. Türkiye de siyaset ortamı ve şartları buna uygun. Çünkü, her konuda, her söylemde haklı çıkmış bir liderimiz var. 2011 seçimlerinde biliyorsunuz kasetlerle bağlantı kuruldu ve bu kasetleri çıkaranlar için okyanus ötesi tabirini kullandığında Genel Başkanımız, beş yıl sonra bugün Pensilvanya’dan bahsediliyor. Pensilvanya Okyanusun neresinde diye sormak gerekiyor? O haksız eleştirilerin muhatabı kaldı Genel Başkanımız. Keza yine aynı şekilde 2009 özellikle derinleşen ve iflas etmiş bir doğu politikası var. Analar ağlamasın bahanesi ile yola çıkılmış bugün herhalde son günlerdeki olaylarla anaların ağlayıp ağlamadığını düşünmek gerekiyor. Yine Genel Başkanımız haklı çıktı. MHP’nin bir siyaseti var. Bu noktada, insanların yardıma muhtaç edilmiş yardımla kendilerine bağlanmış bir toplumla yaşıyoruz. 2011 yılında belki insanlarımız ekonomik anlamda istikrarın devam etmesi yönünde bir tercih yaptılar. Belki de o günlerde faizler yükselmesin, herkesin kredi kartına borcu var, topyekun bankalara teslim edilmiş bir toplumda elbette faizlerin artma endişesi bir siyasi tercih yaratıyor seçimlerde. Dolayısıyla eğitim ve adalet sistemi iflas etmiş durumda, hiç kimsenin bu konularda güvencesi yok, işçi memur alımları sorunlu, son günlerdeki gelişmeler, Suriye sorunu var. Öyle bir iktidar var ki, Türkiye’nin adı, illegal örgütlerle irtibatlı olan bir Türkiye olarak tarihe geçti. Bu ülkemiz için kara bir lekedir. Dolayısıyla, MHP Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli’nin siyaseti haklılığını bir kez daha ispat etmiştir. Her türlü şartlar uygundur. Belki de tarihte ilk defa MHP’nin tek başına iktidar olma yönünde… Eğer biz kendimizi milletimize iyi bir şekilde anlatabilirsek seçimlerden başarılı çıkacağız.

İstikbal Gazetesi: 2014 Ağustos Ayında Cumhurbaşkanlığı seçimini yaptık. Sonucu değerlendirebilir misiniz?

BİR ALGI ÖLÇÜMÜ YAPILIYOR, TOPLUMA EMPOZE EDİLİYOR

Av. Hasan Doydu: Cumhurbaşkanlığı seçimi, hemen yerel seçim sonrasında geldi. MHP ve CHP’nin ortak çatı adayı aslında iyi bir adaydı. Ancak Türkiye’de bazı seçim sonuçları şöyle belirleniyor. Daha yaşanmadan. Bir algı ölçümü yapılıyor. Bu algı topluma empoze ediliyor. Olmamış yaşanmamış şeyler, olmuş olsaydı ne olurdu şeklinde, yada olmuş gibi empoze edildiği zaman algı ortaya çıkıyor, nitekim Cumhurbaşkanı seçilen, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok sonra aday olması tamamen algıyı ölçmesinden kaynaklanmaktadır. Yaratılan bir algıdır bu. Biliyorsunuz tek taraflı basınla televizyon ve internet üzerinden yaratılan bir algı ile toplum aslında seçime girmeden sonucu belirledi ve seçime öyle girildi. Bu şartlarla beraber düşünürsek seçim sonucunu, yani yeterli çalışma olmasa da partimiz açısından kötü bir sonuç da alınmadı.

İstikbal Gazaetesi: Siyasi çalışmalarınızı hep Erdemli’de yaptınız. Aslında ilimizden seçilen Milletvekili Mersin Milletvekili olarak anılıyor.  Bu açıdan bakınca sizin seçim bölgeniz neresi? 

BİR KEZ GİTTİĞİMİZ YERE EN AZ ALTI KERE GİTTİĞİMİZ OLDU

Av.Hasan Doydu: Şimdi beş yıldır bir çalışma içerisindeyim. Kendi imkanlarımızla taban bazında ekibimizle çalışma içerisindeyiz. Bir gittiğim yere en az altı kere daha gittiğim olmuştur. Seçmen bazında bir algı vardır. Seçim zamanı geliyorsunuz diye ama ben seçim dönemlerini beklemeden her zaman seçmenin partililerin yanlarına gittim. Eksik olan yönlerimizde olmuştur. Bizimde zamanla yarıştığımız bir asli görevimiz. Ama beş yıldır yaptığımız bu çalışmanın bu dönem meyvesini vereceğini düşünüyorum. Biz yaptığımız işlerden pek bahsetmeyi sevmeyiz ama şunu söyleyebilirim; Taban çalışmamız var, yardım çalışmalarımız oldu, sosyal yardım çalışmalarımız halen devam ediyor. Bu şudur partimizin tabanından uzak olmadığımızı gösteriyor. İnsanlarımız çabalarımızı görüyor. İnşallah insanlarımızın bize teveccüh edeceğinden eminim. Partililerimizin dışındaki insanlardan da çok ilgi görüyorum. Bizim üzerimizde bir beklenti var. O beklentiyi karşılamamız gerekiyor. Biz bu davaya omuz vermek için çıktık yola. Biz koltuk merakında da değiliz. Üzerimizden bir vebal atmak için yola çıktık. Seçim bölgemizde Erdemli başta olmak üzere, bu dönem;  Yenişehir, Mezitli, Akdeniz hatta Silifke' ilçelerinde de çalışmalarımız var. Buralar da önemli taban çalışması yaptım. Ama elbette Mersin genelinde çalışmalar yapacağız.

İstikbal Gazetesi: Geçtiğimiz seçimde bir liste oluştu. Partide aday adaylarının tespitinde nasıl bir yol izlenmesini istersiniz. Şu anda sandık konsa sandıktan birinci çıkabilir misiniz?

TEMAYÜL YOKLAMASINDA BİRİNCİ ÇIKABİLİRİM

Av. Hasan Doydu: Temayül yoklamasından birinci çıkabilirim. Ancak, partimizin genel merkezi kime ne görevi verirse biz onu yaparız. Ama tabanında sandık konulsun beklentileri de var. Ben sandık konulursa orada yarışmaya her zaman varım. Ama dediğim gibi genel merkezimizin vereceği her türlü göreve de hazırız.

Ve öncelikle ülkem, milletim sonra partim anlayışına inanarak yola çıktığımız için bizim için sorun yok.

İstikbal Gazetesi: Av. Hasan Doydu’yu tanıyalım. 

SEÇİME HAZIRIM

Av. Hasan Doydu: Evliyim. Eşim eski bir bankacı oda Erdemli’den gerek eşim tarafından gerek kendi akrabalarımla, Erdemli’yi kuşatan bir yapımız var Allah’a şükür. İki çocuğum var. Büyük oğlum 8. Sınıfa gidiyor. Küçük oğlum ana okuluna başladı. Avukatım. Avukatlıkta zor bir meslek. Avukatlık yapıpta siyasete çıkmak kolay iş değil. Alnımızın akıyla çıktık. Mesleğimizi halen icra ediyoruz.

Avukatlık büromuzun yeni yerini de seçime hazır hale getirdik. Burada seçim çalışmaları yapmak için bütün odalarımız hazır. Bana 24 saat, 0532 267 58 02 nolu GSM’den herkes ulaşabilir. Yeni yerimiz GMK Bulvarı üzerinde Aydınlık Evler Mahallesinde 2004 Sokakta, Edinç Apartmanı Kat 2 (Dumlupınar Lisesi Karşısı)Yenişehir-Mersin adresinde…

 

Yukarı